Legnicka Spółdzielnia Mieszkaniowa  »  Porady

Elektroniczna Strefa Mieszkańca Zaloguj się, aby śledzić informacje o lokalu, czynszu oraz stanie wody. Przetargi organizowane przez LSM Zapoznaj się z przetargami organizowanymi przez LSM. Usterki i awarie - formularz zgłoszeniowy Usterki i awarie możesz zgłosić dzięki formularzowi zgłoszeniowemu.

Szybkie dane kontaktowe:

Centrala telefoniczna: 767-230-990
Pogotowie techniczne: 767-230-999
Adres e-mail: lsm@legnickasm.pl

Biura Spółdzielni są czynne:

Poniedziałki i środy:  700 - 1500
Wtorki:  700 - 1700
Czwartki i piątki: 800 - 1500
 

Kasy Spółdzielni są czynne:

Poniedziałek - piątek:  800 - 1700  

Sekcja Czynszów obsługuje:

Wtorki:  700 - 1700
Piątki:  800 - 1500

Porady

 

Jak nie stać się ofiarą przestępstwa - Policja radzi

Pomimo prowadzonych akcji profilaktycznych oszuści nadal wyłudzają pieniądze od bezbronnych starszych osób. Kierując się przeświadczeniem, że edukacja społeczeństwa na temat działań podejmowanych przez złodziei i oszustów w celach przestępczych jest niezwykle ważna aby zapobiegac takim zdarzeniom i zapewnic bezpieczeństwo Dzielnicowi KMP w Legnicy kierują apel do mieszkańców osiedla Kopernik o ostrożnośc i zdrowy rozsądek.

Aby nie stać się ofiarą oszustwa, należy przestrzegać kilku zasad. Przed otwarciem drzwi należy:

 • Spojrzeć przez wizjer w drzwiach lub przez okno – kto to?
 • Jeśli nie znamy odwiedzającego – spytać o cel jego wizyty, zapiąć łańcuch zabezpieczający (jeśli zdecydujemy się na otwarcie drzwi) oraz poprosić o pokazanie dowodu tożsamości lub legitymacji służbowej, identyfikatora. Uczciwej osoby nie zrazi takie postępowanie powodowane ostrożnością.
 • W razie wątpliwości należy umówić się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub innej odpowiedniej instytucji wiarygodność osoby pukającej do drzwi (jeśli osoba podaje się za przedstawiciela administracji lub innej odpowiedniej instytucji).

W sytuacji, gdy osoba staje się natarczywa, natychmiast należy zadzwonić na policję lub zaalarmować otoczenie.

We wszystkich opisanych przypadkach należy kontaktować się z Policją, dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112 z telefonu komórkowego, przekazując jak najwięcej zapamiętanych szczegółów, np. wygląd nieznajomej osoby, numer i markę samochodu, którym ewentualnie przyjechała, a w przypadku rozmowy telefonicznej – numer z wyświetlacza telefonu, datę i godzinę rozmowy. Należy również pamiętac aby nie przekazywac swoich danych osobowych przypadkowych osobom.

Kolejnym zagrożeniem dla mieszkańców osiedla są włamania do mieszkań, domków jednorodzinnych oraz do zaparkowanych pojazdów

 • Nie "zapraszaj" do mieszkania złodzieja poprzez pozostawione uchylone okno, niezamknięte drzwi oraz brak nadzoru mieszkania czy domku podczas dłuższej nieobecności.
 • Poinformuj sąsiada o swoim wyjeździe. Niech zwróci uwagę na nasz dobytek. Czujnośc sąsiada jest niezwykle ważna. Osoby koczujące na klatce schodowej lub obserwujące okna na niskich kondygnacjach powinny byc sygnałem do wzmożenia ostrożności.
 • Nie trzymaj w mieszkaniu dużej gotówki, bezpieczniejsza będzie w banku. A jeśli już przechowujesz w mieszkaniu większą ilośc pieniędzy czy wartościową biżuterię pamiętaj aby były dobrze ukryte. Nigdy nie chwal się nikomu o ich posiadaniu w miejscu zamieszkania.
 • Ponadto, parkując pojazdy pod budynkami mieszkalnymi pozostawiaj je w miarę możliwości w miejscach dobrze oświetlonych i upewnij się, że pojazd został dobrze zamknięty, a w środku nie pozostawiłeś nic wartościowego co mogłoby zachęcic złodzieja do kradzieży.

Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia dzielnicowa osiedla Kopernik sierż Dorota Gbiorczyk-Wac składa wszystkim mieszkańcom zdrowych spokojnych i przede wszystkim bezpiecznych Świąt oraz szczęśliwego Nowego Roku 2014. 


Wentylacja jest ważna 

Legnicka Spółdzielnia Mieszkaniowa przypomina, że do prawidłowego działania wentylacji grawitacyjnej niezbędne jest zapewnienie dopływu świeżego powietrza do mieszkania.
Corocznie w okresie jesienno-zimowym spotykamy się z problemem występowania wstecznego ciągu (tzw. nawiewu) w kanałach wentylacyjnych mieszkań. Mieszkańcy najczęściej winią za to istniejącą wentylację grawitacyjną i oczekują podjęcia przez służby Spółdzielni takich działań, które to zjawisko wyeliminują.
Z wykonywanych przez pracowników Spółdzielni pomiarów ciągu wentylacyjnego oraz zlecanych ekspertyz kominiarskich najczęściej wynika, że przyczyną występowania tego zjawiska jest zbyt mały napływ powietrza zewnętrznego do celów wentylacyjnych.
Zwracamy uwagę, że w latach 60-tych i 70-tych, kiedy wzniesiono większość naszych budynków projektanci instalacji wentylacyjnej z góry zakładali, że napływ powietrza do celów wentylacyjnych zapewniony będzie poprzez szczeliny pomiędzy skrzydłem okna a jego ramą oraz skrzydłem drzwi a ościeżnicą dostępnej wówczas na rynku stolarki okiennej i drzwiowej, zatem powietrze powinno napływać przez te nieszczelności i przepływając przez pomieszczenia (pokoje, łazienka i WC) wentylować je, a następnie wypływać przez kratki wentylacyjne i kanały wentylacyjne na zewnątrz budynku - ponad dach. 
Problemy z wentylacją powstały, gdy do tak zaprojektowanych budynków zaczęto montować nowoczesne okna i drzwi o dużej szczelności, drastycznie ograniczając napływ powietrza do celów wentylacyjnych.
W naszych mieszkaniach mamy najczęściej 2 lub 3 piony wentylacyjne (kuchenny, łazienkowy, WC), którymi zużyte powietrze z mieszkań powinno wypływać na zewnątrz. Wielkość podciśnienia powodująca powstanie tzw. „ciągu” w przewodach wentylacyjnych nie jest wielkością stałą i zależy, miedzy innymi, od różnicy temperatury powietrza w mieszkaniu (przy kratce wentylacyjnej) i na zewnątrz budynku (przy wylocie komina na dachu) oraz od kierunku i siły wiatru. Gdy jest zapewniony dostateczny napływ powietrza, te różnice ciągu nie są istotne, ponieważ nie dochodzi do zjawiska odwrócenia kierunku przepływu w kanałach wentylacyjnych i po prostu tego nie odczuwamy.
Jednak, gdy brak jest dostatecznej ilości napływającego powietrza to różnice ciągu powodują, że powietrze zaczyna być zasysane albo bezpośrednio z dachu przez tzw. przykanaliki (dotyczy przedostatniej i ostatniej kondygnacji) albo z kanału zbiorczego w przypadku pozostałych kondygnacji.
Odczuwamy wtedy intensywny napływ zimnego powietrza albo przedostające się zapachy od sąsiadów. Przy niskich temperaturach zewnętrznych dochodzi do przypadków tak mocnego wychłodzenia tych kanałów wentylacyjnych, że na ich ściankach zaczyna się kondensować para wodna zawarta w powietrzu w mieszkaniu i ściana jest wilgotna.  Na ostatnich kondygnacjach budynków występowały nawet przypadki oszronienia ścianek przewodów, przemarzanie ścian od strony mieszkania na wysokości przewodów kominowych, a także uszkodzenia gazowych przepływowych podgrzewaczy wody typu „junkers” oraz zamarzanie pionów instalacji wodnej usytuowanych w sąsiedztwie kominów.

W związku z powyższym Zarząd Legnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Legnicy apeluje do mieszkańców o zwrócenie szczególnej uwagi na funkcjonowanie wentylacji grawitacyjnej w okresie występowania mrozów oraz o zapewnienie dopływu powietrza zewnętrznego (także poprzez montaż listew nawiewnych w stolarce okiennej jeśli brak) do mieszkania i  unikanie nadmiernego uszczelniania stolarki okiennej i drzwiowej. Jak przygotować mieszkanie do zimy?

Rozpoczyna się okres jesienno-zimowy i konieczność korzystania z centralnego ogrzewania. Po wprowadzeniu indywidualnego systemu rozliczeń kosztów c.o., jak co roku, mogą pojawić się problemy z nadmierną wilgotnością i wykwitami pleśni w mieszkaniach. Aby uniknąć takich problemów, przypominamy zasady jakie należy stosować, by mieszkać w dobrych warunkach i nie płacić zbyt wysokich rachunków za ogrzewanie.

Powszechny pogląd, że w pomieszczeniach będzie ciepło tylko wtedy, gdy mieszkanie będzie szczelne jest niesłuszny i zdradliwy. Wymiana stolarki na okna bez nawiewników lub nadmierne uszczelnianie starych okien często powoduje, że w niektórych mieszkaniach wytworzyły się bardzo niekorzystne warunki sanitarno-higieniczne, a czasem powodujące  nawet zagrożenie zdrowia lub życia.

Brak dopływu powietrza z zewnątrz jest powodem utrzymywania zbyt dużej wilgotności w pomieszczeniach, co w konsekwencji sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów. Ponadto powoduje zakłócenia ciągu w przewodach kominowych  oraz zakłócenia pracy urządzeń gazowych. Należy zapobiegać powyższym zagrożeniom poprzez poprawne użytkowanie mieszkań, a w szczególności :

 • Racjonalnie korzystać z ciepła utrzymując w mieszkaniu temperaturę około 20º C.
 • Utrzymywać wilgotność powietrza na poziomie  40 -5 0 %.
 • Gotowanie w kuchni, kiedy tworzy się najwięcej wilgoci, powinno odbywać się przy uchylonym oknie lub należy otworzyć okno po zakończeniu tej czynności.  Zapewni to odprowadzenie tworzącej się wilgoci, a także zabezpieczy odpowiednią ilość powietrza do spalania gazu w „JUNKERSACH” i kuchenkach gazowych.
 • Nie zasłaniać kratek wentylacyjnych (dotyczy również kratek wentylacyjnych w drzwiach łazienek i wc) oraz dbać o ich drożność.
 • Ustawiać meble przy ścianach zewnętrznych tak, by zachować odległość ok. 5 cm, co umożliwi przepływ powietrza za meblami.
 • Częściej, krótkotrwale wietrzyć pomieszczenia przy zamkniętych zaworach termostatycznych i otwartych drzwiach wewnętrznych, co ułatwi przepływ powietrza do kratek wentylacyjnych.
 • Korzystać z funkcji mikrowentylacji przy nowych oknach w czasie obecności w mieszkaniu (nie wskazane jest używanie funkcji mikrowentylacji w czasie nieobecności w mieszkaniu – zwłaszcza w przypadkach występowania w ostatnim czasie silnych i porywistych wiatrów).
 • Nową stolarkę okienną montować z nawiewnikami regulowanymi lub automatycznymi, które samoczynnie zapewnią odpowiedni napływ powietrza zewnętrznego – należy zaznaczyć przy tym, że nie wpływa to w sposób niekorzystny na zużycie energii cieplnej.

Przestrzeganie powyższych zasad zapewni doprowadzenie wymaganej ilości powietrza do pomieszczenia i zapewni prawidłowe działanie wentylacji całego mieszkania, przez co poprawi komfort przebywania oraz ochroni użytkowników przed wszystkimi skutkami złej wentylacji.


 

Przedruk za tygodnikiem „Konkrety.pl” Nr 42/2009 z 21 października 2009r.

Autor : HONORATA RAJCA
Przed sezonem sprawdź wentylację i instalację grzewczą!

Czad zabija po cichu!

W poprzednim sezonie grzewczym legnickich strażaków 50 razy wzywano do mieszkań,
w których ulatniał się czad. Wielu ich lokatorów zatruło się tlenkiem węgla i trafiło do szpitala. Wprawdzie w Legnicy nie było śmiertelnych ofiar, ale statystyki przerażają. Tylko w grudniu 2008 r. w Polsce czad zabił 90 osób.

Zaledwie 20 proc. właścicieli prywatnych domów regularnie sprawdza drożność kominów i wentylacji. 80 proc. wzywa nas dopiero w razie awarii. Zalecenia kominiarzy są nagminnie ignorowane. Za szczelne mieszkania, zatykane kratki wentylacyjne, brak nawiewników pomaga zaoszczędzić na opłatach za ogrzewanie. Taką oszczędność czy niedbałość można przypłacić życiem, także sąsiadów - alarmuje Bogdan Wadas, mistrz kominiarski z legnickiego zakładu „Florian”.
- Leszek Gławęda, rzecznik legnickiej straży pożarnej, podkreśla, że ostatnio zatrucia czadem rzadko są konsekwencją pożaru.

„Pięcioosobową rodzinę z objawami zaczadzenia przewieziono w poniedziałkową noc (1 bm.) do szpitala. Do zdarzenia doszło przy ul. Wrocławskiej w Legnicy. Prawdopodobnie przyczyną podtrucia był nieszczelny piec. To już kolejne w tym sezonie poważne zatrucie tlenkiem węgla. W zeszłym tygodniu z tego samego powodu do szpitala trafiło sześciu lokatorów kamienicy przy ul. Artyleryjskiej. Do zbiorowego zatrucia czadem doszło też kilkanaście dni temu w akademiku Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych. W lecznicy umieszczono 12 studentów. Strażacy ustalili, że tlenek węgla pochodził z pieca gazowego. Silny wiatr spaliny wtłoczył do instalacji wentylacyjnej w akademiku” - to notatka, która ukazała się w grudniu 2008 w „Konkretach.pl”.

Zajrzyj do komina!

Zaczął się sezon grzewczy i są już pierwsze ofiary. W niedzielę, 18 bm., w woj. małopolskim do szpitala przewieziono sześciu mieszkańców domu z objawami zatrucia czadem. Przyczyny: niedrożne kominy, niedostosowana wentylacja.

Obsługuję Legnicę i powiat, kilka tysięcy lokali. Listy tych, którzy poprosili o przegląd, są niemal puste. Właściciele domków jednorodzinnych czy małe wspólnoty bez zarządcy powszechnie ignorują kontrole kominiarskie, choć ich przeprowadzenie to obowiązek. Dawniej egzekwowali go strażacy, dziś nie robi tego nikt, więc tylko nieliczni wpuszczają kominiarza do mieszkań - mówi Bogdan Wadas.

By sprawdzić drożność kominów i wentylacji, apelują nie tylko kominiarze, ale i strażacy. Taka kontrola w porę pomoże dostrzec ewentualne wady.

Do zatruć czadem dochodzi w budynkach z niesprawnymi przewodami wentylacyjnymi, spalinowymi i dymowymi. Pomijając to, że niektórzy samowolne wpinają się w nieodpowiednie miejsca, kominy mogą nieprawidłowo przewodzić, bo są nieszczelne i mają wady konstrukcyjne. Ale często dzieje się tak, bo po prostu są zatkane. Przez długi czas nikt ich bowiem nie czyścił i nie konserwował. A wielu właścicieli do pieca wrzuca wszystko: mokre drewno, plastikowe butelki, opony i wiele innych wynalazków, które błyskawicznie zatykają komin - wyjaśnia Leszek Gławęda.

Przepisy nakładają na nas obowiązek czyszczenia kominów w domach opalanych węglem gazem i innym paliwem. Rozporządzenie MSWiA w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków mówi nawet, że cztery razy w roku powinniśmy to robić w domach opalanych węglem lub drewnem, dwa razy w roku w domach opalanych gazem i paliwem ciekłym i gazowym. Raz w roku należy też sprawdzić stan techniczny instalacji gazowej i kominów.

Wentylacja! Wentylacja! Wentylacja!

Natomiast co najmniej raz na 12 miesięcy właściciel zobowiązany jest także do wyczyszczenia przewodów wentylacyjnych. Bo zła wentylacja to kolejna przyczyna gromadzenia się czadu.

Zatrucia tlenkiem węgla się nasiliły, kiedy zaczęliśmy wymieniać stare okna na nowe. Zużyta drewniana stolarka był nieszczelna i świeże powietrze przez szpary dostawało się do mieszkań. Dziś w olbrzymiej części mieszkań wentylacja nie jest dostosowana do nowych standardów szczelności okien i drzwi.

Nowe okna są szczelne. Właściciel się cieszy, bo może zaoszczędzić na opłatach za ciepło. Ale mieszkanie staje się szczelne jak puszka. Wymiana okien powinna się wiązać z dostosowaniem wentylacji, np. montażem nawiewników. Jednak na to decydują się nieliczni. Ludzie nie chcą zrozumieć, że wentylacja grawitacyjna, a więc same kratki, nie zawsze umożliwia dopływ wystarczającej ilości świeżego powietrza. Kiedy panuje niskie ciśnienie i duża wilgotność, nie ma odpowiedniego krążenia i w mieszkaniu kumulują się więc szkodliwe gazy - wyjaśnia Bogdan Wadas.

Niedostosowana wentylacja może prowadzić do niedrożności przewodów, braku ciągu, a nawet do powstawania tzw. ciągu wstecznego. Dym, zamiast więc wydostawać się przez komin na dwór, wraca do pomieszczenia.

To na razie walka z wiatrakami. Właściciele nie chcą słyszeć o montowaniu nawiewników, częstym wietrzeniu. Często słyszę, że się czepiam:„Nie po to płacę za ciepło, by wpuszczać zimne powietrze do mieszkania”. A kiedy wydaję zalecenia, następnym razem nie jestem wpuszczany do mieszkania - opowiada Wadas.

Cichy zabójca

Tlenek węgla powstaje w wyniku niepełnego spalania węgla i innych substancji, które w składzie zawierają węgiel. Jest groźny tym bardziej że nie ma zapachu, smaku, barwy. Nie szczypie więc w oczy i nie dusi w gardle. A że jest nieco lżejszy od powietrza, łatwo przenika przez ściany i stropy.

Przy wysokich stężeniach człowiek może umrzeć błyskawicznie, po kilku oddechach. Udusi się. Wtedy nie ma żadnych ostrzeżeń, typu bóle głowy, nagła słabość itp., a osłabienie i utrata przytomności uniemożliwiają ucieczkę.

Do tragedii czasami nie trzeba wiele. Legniczanka Małgorzata Prus trzy lata temu razem z mężem przygotowywała w kuchni potrawy na święta.

Żeby nie ulatniały się zapachy, zamknęliśmy drzwi. W kuchni pracował piec gazowy, który ogrzewa mieszkanie. Na kilku gazowych palnikach stały garnki. Okna wstawiliśmy nowe. Byliśmy zmęczeni, ale tłumaczyliśmy to przepracowaniem. Rano obudził nas potężny ból głowy, wymioty. Dopiero wtedy skojarzyłam, że to zaczadzenie - opowiada legniczanka. Skończyło się kilkudniową niedyspozycją. Na szczęście. W tym samym czasie w pokoju obok było także dwoje dzieci.

Tlenek węgla w płucach wiążę się z hemoglobiną (ok. 300 łatwiej niż tlen) i tworzy tzw. karboksyhemoglobinę. Uniemożliwia tak zmienionej hemoglobinie przenoszenie tlenu.

Niedotlenienie zaburza pracę wszystkich narządów. Im dłużej ten stan trwa, tym poważniejsze są skutki. W pierwszej kolejności uszkodzeniu ulegają najbardziej wrażliwe na niedotlenienie: mózg i nerki. Objawy tzw. zaczadzenia są podobne jak przy zatruciu alkoholem: nudności, wymioty, bóle głowy, ziewanie, aż do utraty przytomności i śmierci - wylicza Tomasz Kuczkowski, anestezjolog z legnickiego szpitala.

NIE LEKCEWAŻ

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

 • systematycznie sprawdzaj szczelność i stan techniczny kominów, regularnie je czyść i kontroluj, czy jest dostateczny ciąg powietrza,

 • użytkuj piece zgodnie z instrukcją, nie pal w nich rzeczy, które się do tego nie nadają,

 • nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych, także w drzwiach,

 • wietrz mieszkanie kilka razy dziennie i to poprzez otwieranie lufcików, samo mikrorozszczelnianie okien nie wystarczy,

 • w razie wymiany okien na nowe, sprawdź wentylację. Nowe okna są najczęściej o wiele szczelniejsze niż poprzednie i mogą pogarszać wentylację,

 • systematycznie sprawdzaj ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu bądź kratki wentylacyjnej.

Jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do otworu lub kratki, często wietrz pomieszczenia, w których odbywa się spalanie (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zadbaj o choć niewielkie rozszczelnienie okien, nie ogrzewaj pomieszczeń, w których stale przebywają ludzie, gazowymi przenośnymi urządzeniami, rozważ zamontowanie w domu czujek dymu i gazu. Ich koszt jest niewspółmiernie niski do korzyści, nie ogrzewaj pomieszczeń za pomocą kuchni gazowych, nie stosuj wentylacji mechanicznej wyciągowej w pomieszczeniu, w którym znajduje się piec z otwartą komorą spalania lub kuchenka gazowa, nie bagatelizuj duszności, bólu i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania. To może być sygnał, że ulegamy zatruciu czadem. W takiej sytuacji należy natychmiast wyjść na powietrze, przewietrzyć pomieszczenie i szybko zasięgnąć pomocy lekarza.


 

Zareklamuj się na stronach LSM!